active female smiling after workout
Zdraví

Paleo dieta


Umíte si představit, že se znovu vrátíte do doby, kdy naši předkové mnoho let žili jako lovci a sběrači žijící v jeskyních? Paleo dieta nás vyzývá k vrácení k tomuto životnímu stylu.

Paleo dieta je stejně jako Dukanova dieta založená na nízkém příjmu sacharidů. Podle Paleo diety je naše trávení stále přizpůsobené na konzumování masa, proteinů, tuky, čerstvé ovoce a zelenina. Po příchodu zemědělství se postupně změnily stravovací návyky, začali jsme konzumovat více obiloviny, mléčné výrobky a pod.

Paleo dieta nás tedy přesvědčuje, že je nezbytné vrátit se zpět na „starý způsob“ stravování se a vyhodit z jídelníčku nevhodné „nové“ potraviny po příchodu zemědělství. Paleo dieta není obyčejnou dietou. V podstatě mění náš celkový postoj k životnímu stylu cs.wikipedia.org. V dobách paleolitu lidé neseděli doma nebo v práci … měli dostatek spánku, žádný stres, více pohybu atd … Paleo dieta nechce ale od Vás abyste hned dali výpověď v práci, snaží se o to abyste se začali více pohybovat a jíst podle Paleo jídelníčku na hubnutí.

Vhodné potraviny

Maso – kuřecí, vepřové, hovězí maso, plody moře, jehněčí
Ovoce a zelenina – (nejvhodnější jsou čerstvé …) zelí, brokolice, květák, mrkev, jablka, banány, pomeranče, grapefruit, houby, borůvky, maliny, jahody, brambory, cibule, česnek

Nevhodné potraviny:

  • obiloviny a luštěniny,
  • mouka,
  • cukr,
  • rostlinné oleje,
  • zpracované potraviny
  • nefermentované mléčné výrobky

Odborníci vs Paleo dieta

Paleo dieta se dočkala v posledních letech velké zhmotnění. Bohužel po odbornější průzkumu bylo zjištěno, že ne vždy je všechno pravda a zaručeně účinné na hubnutí. Nadšenci tvrdí, že předkové během paleolitu byly vysoký, svalnatí, hubení, neměli různé civilizační choroby atd. Problém ale nastává při zjištění, že během doby kamenné se průměrný člověk dožíval přibližně 25 až 30 let chocolate slim cena. Což znamená, že v podstatě ani nestihli mít civilizační choroby, nebo být obézní.

V podstatě se dá říci, že většinou spíše hladověli. Celkově umírali na jednoduché, v této době ne příliš nebezpečné infekce, různá zranění, popřípadě skončili jako potrava pro dravce.K dispozici také nejsou různé odborné studia, které by potvrdily tvrzení Paleo diety a tedy zůstává pouze na nás, vyzkoušet toto stravování na sobě 

Účinnost na hubnutí

Podobně jako u Dukanovej diety i Paleo dieta je založena na konzumaci pouze vybraných potravin, což z dlouhodobého hlediska je asi jen těžko udržitelná fáze.

Což má za následek, že je zde riziko jojo efektu po vrácení se na běžné stravování. Sice zhubnete systematicky přebytečná kila, ale je to v mnoha případech pouze dočasná …

Vliv na zdraví

Paleo dieta patří mezi zdravější diety. Jídelníček podporuje konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, také bílkovin. Třeba se ale připravit na možné stravovací problémy, bolesti hlavy popřípadě ztráta koncentrace a nechutenství. Je to ale u každého individuálně. Při Paleo dietě celkově nehrozí žádné extrémní výkyvy ve vašem zdraví.

Celkové hodnocení

Paleo dieta vypadá na první pohled jako účinná dieta na hubnutí. Bohužel není to odbornými studiemi nijak prokázáno a tedy můžeme jen hádat jaký mě ve skutečnosti potencionální vliv na hubnutí a zdraví.

Rate this post